Spor ve Diyet Yapmadan Kilo Verme

Kilo vermek ister misiniz? Beslenme programınızda basit bir şeyi değiştirmeden önce BUNU YAPIN

Yapması çok basit görünüyor, ve üstüne bilim de bunu destekliyor. Bu basit adımla, diyetiniz hakkında çok şey öğrenebilir ve hatta süreçte biraz kilo da verebilirsiniz.

Birçok insan için günlük kalorrileri, karbonhidratları, proteinleri ve yağları takip etmek çok meşakkatli bir iştir, onlar hemen açık büfeye koşup pilavları, zeytinyağlıları ve et yemeklerini tabaklarına doldurmak ve arkasından da soluğu çikolata standının önünde almak isterler.

İşte size yeni bir fikir: Hiçbir şeyi değiştirmeyin ama kayıt altına alın. Cidden! Kalorilerinizi sınırlandırmayın, hatta hesaplamayın. Sadece ne yediğinizi ve içtiğinizi yazın, her gün ve her öğünde. İster yanınızdaki küçük bir deftere, ister bir telefon uygulamasına, isterseniz de kendinize mail atarak farketmez ama bunu yapın.

Bunun bir faydası olduğuna inanmak garip geliyor ama VAR. İşte bu yüzden bunu düşünseniz iyi olur.

1. Bilim Çalıştığını Söylüyor

Kaiser Permanente Bakım Yönetimi Enstitüsü’nün Kilo Yönetimi Girişimi tarafından yayınlanan kapsamlı bir çalışma, bir gıda günlüğü tutmanın 1.700’den fazla erkek ve kadın arasında kilo kaybı üzerindeki etkisini incelemiştir. Araştırmacılar, kilo kaybının en iyi göstergesinin, herhangi birinin diyetinde belirli bir unsur olmadığını ileri sürmüşlerdir. Burada bakılan şey kişilerin yemek günlüklerini ne sıklıkla güncelledikleriydi. Yiyeceklerini günlük olarak not edenler, yemeklerini hiç yazmayanların iki katı kadar kilo verdiler.

“Görünüşe göre, yediğiniz şeyi yazmak gibi basit bir davranış insanları daha az kalori tüketmeye teşvik ediyor,” diyor baş yazarı Dr. Jack Hollis “İnsanlar ne kadar çok gıda kayıtları tutuyorlarsa, o kadar kilo veriyorlar.”

2. Porsiyonlarınızın daha çok farkında olmanıza yardımcı oluyor.

İncecik bir dilim baklava ile Adana dürüm arasındaki fark masaya oturduğunuz çok da önemli değilmiş gibi gözükebilir. Büyük bir tatlıya (veya herhangi bir şeyin iki katı) yemeye alışkın olursanız, onu yemeye karar vermeniz çok uzun saniyeler sürmez. Ama yiyeceklerinizi takip ettiğinizde, bu kararları vermekte biraz zorlanırsınız. Dilimin kaç kalori içerdiğini bilmiyor olsanız bile, artık o parçanın nasıl bir karar olduğunu ve de size ne yapacağının farkında olursunuz.

Ne yediğinizi yazmaya başladıktan sonra zamanla o porsiyonu tabağınıza koymadan önce bunu gerçekten istiyor muyum diye kendinize sorarsınız. Buna ihtiyacım var mı?“Bu anlık duraksama, daha büyük beslenme hedeflerinizle ulaşmak için ihtiyacınız olan her şey olabilir.

3. Diyetinizde Büyük Delikler Açabilir

Daha önce hiç kilo veremediğinizi görmek için “eğlenceli” olmayan diyet çeşitlerini denediniz mi? :) Peki bu nasıl mümkün olabilir diye kendine sor. Cevap genellikle düşündüğünüz kadar gizemli değildir.

Midenize gönderdiğiniz her küçük şeyi yazmak, sizi gün boyunca neredeyse bilinçsizce yaptığınız tüm ekstra ısırıkları ve yudumları kabul etmeye zorlar. Normalde sabahları bir şekerli kahve içiyorsanız veya gün içinde bir iki soda, ya da akşamları 3 kadeh şarap – ya da bunların hepsi- muhtemelen hayatınızın içinde bunların farkında bile değilsiniz.

Ama gerçek olan bunların hepsinin sayıldığı. Eğer isterseniz bu adımı atabilir ve bütün bunların kaç kalori olduğunu öğrenebilirsiniz. Ama öğrenmek zorunda da değilsiniz. Sadece takip edip not etmeniz yeterli.

Yemeğinizi Nasıl Yazabilirsiniz?

En doğru yiyecek günlüğünü tutmak için, her öğününüzün yemek seçimlerini ve porsiyon boyutlarını not edin. Bir günlüğüne, hatta daha da iyisine yapın, bir ay boyunca yapın – yediğiniz hiçbir şeyi değiştirmemiş olsa bile.

İçtiğiniz şeyleri de dahil etmeyi unutmayın.

Yiyecek günlüğünüz herhangi bir şey olabilir: bir telefon uygulaması, bir defter, kendinize bir e-posta veya kısa mesaj veya sizin için not alabileceğiniz ne uygun ise. Sadece yazı yazma eylemi konusunda kararlı olun, ve bu yeterli.

Yapmamanız gerekenler: Her öğün için ne yemeyi planladığınızı yazmanız. Evet, bu şekilde yapmak daha verimli olabilir, ancak muhtemelen uygulamayacaksınız, çünkü tam olarak yazdığınız şeyi yemeyi planlar ama bu plana uymazsınız. Ayrıca gün boyunca kendinizi şımartmak için aldığınız ısırıkları ve de ağzınıza attığınız atıştırmalıkları da unutmayın.

Başka bir program denemeden önce buna da bir şans verin derim. Sonuçları sizi oldukça şaşırtabilir :)