Glutamine’in Faydaları?

Çalışmalar gösterdi ki, L glutamine takviyesi yapmak kas yıkımını minumuma indirir ve protein metabolizmasını geliştirir. Bu yazımızda size glutamine hakkında bilmeniz gerekenleri ve size nasıl yardımcı olacağını anlatacağız.

Glutamine kaslarımızın içersinde en yaygın olarak bulunan aminoasittir, kas iskelet sistemimizin %61’i glutamindir. Glutamine %19 oranında nitrojen içerir, ki bu onu kas hücresinin temel nitrojen taşıyıcısı yapar. Yoğun idman sırasında vücudunuzdaki glutamine seviyesinde ciddi bir azalma olur ve bu azalma güç, dayanıklılık ve toparlanmayı da düşürür. Glutamine seviyesinin normale dönmesi 6 gün sürebilir – ve glutamine’nin protein sentezinde kilit bir rolü vardır.

Çalışmalar glutamine takviyesi almanın kas yıkımını minimuma indirdiğini ve protein metabolizmasını artırdığını göstermiştir.

GLUTAMINE TOZU SİZİN İÇİN NE YAPABİLİR?

Glutamin’in protein metabolizmasında, hücre büyümesinde, katabolizmanın (kas yıkımı) durdurulmasında çok kilit bir rolü vardır. Glutamine aynı zamanda vücuttan yağ hücresi atılmasını ve yeni kas hücrelerinin desteklenmesini sağlayan büyüme hormonunun (growth hormone) salgılanmasını da artırır. Glutamin’in anti-katabolizm özelliği de kas hücrelerinin yıkımını engeller.Bu özellilkle kilo vermek isteyen kişiler için çok faydalıdır. Özellikle de kas kaybetmeden yağ yakmaya çalıştığınız yaz dönemlerinde.Glutamine vücudunuzun optimal performans sağlaması için gereklidir.
Vücudunuzda en fazla glutamine ince bağırsaklarınızda bulunur, ve bağışıklık sisteminiz de glutamine ihtiyaç duyar çünkü idman sırasında glutamine seviyeniz azalır, vücut geliştirmeciler hastalıklara karşı daha duyarlıdır, işte bu L-Glutamine takviyesinin neden önemli olduğunu gösterir. Sadece daha fazla kas edinmek için değil, koruyucu etkisi dolayısıyla da L-Glutamine kullanmak gereklidir.

L-Glutamine takviyesi nitrojen dengesini pozitif olarak destekler ve kas kaybını engeller. En son çalışmalar gösterdiki sadece 2 gram L-Glutamine alımı büyüme hormonu seviyesini %400 oranında artırabilir.

NE KADAR TAKVİYE ETMELİSİNİZ?

Vücut geliştirmeciler günde 10 ile 15 gram L-Glutamine almalıdırlar, her serviste 5 gram olacak şekilde günde 2-3 kez alabilirler. Şunu da bilmeniz gerekir ki dietinizdeki başka takviye ürünlerden de L-Glutamine alıyor olabilirsiniz. Birçok takviye ürünü zaten L-Glutamine içerir, emin olmak için etiketine göz atmalısınız. L-Glutamine almak için en iyi zaman dilimleri sabah, antrenmandan sonra ve yatmadan hemen öncedir.

L-GLUTAMINE’IN HERHANGİ BİR YAN ETKİSİ VAR MIDIR?

L-Glutamine’yan etkileriyle ilgili endişelenmeniz gerekir mi? Kısacası HAYIR.
Endişeye gerek yok çünkü çalışmalar gösterdiki L-Glutamine’in hiçbir olumsuz yan etkisi yok, zaten vücudunuzda doğal olarak mevcut, yani sağlık için de riski yok.

Fakat diğer bütün takviye ürünleri gibi çok fazla tüketmek iyi bir fikir değil. Çok fazla oranda L-Glutamine tüketmek midenizi rahatsız edebilir o yüzden dozaj önerilire uymalısınız.

L-GLUTAMINE’IN FAYDALARI!

L-Glutamine Tüketiyor musunuz? Hayır ise belki de aşağıdaki faydaları okuduktan sonra başlamalısınız.mGlutamine bir karbon ve nitrojen vericidir ve enerji üreten glikojenin üretilmesine yardımcı olur. Glutamine kas proteinin en önemli parçasıdır ve kasın onarılmasına ve yapılandırılmasına yardımcı olur.

L-Glutamine faydaları şunlardır:

 • Glutamine protein sentezine bağlıdır. Vücuttaki diğer hücrelere glutamine sağlayarak kaslarınızı yıkımdan korur.
 • Glutamine hücre hacminin korunmasına ve su kaybetmemesine, yaraların ve yanıkların hızlı iyileşmesine toparlanmasına yardımcı olur.
 • Glutamine takviyesi yoğun antrenman sırasında azalan glutamine seviyesinin yenilenmesine yardımcı olur.
 • Araştırmalar gösterdiki glutamine büyüme hormonu üretilmesine yardımcı olabilir. Bir araştırma sadece 2 gram L-Glutamine alımı büyüme hormonu seviyesini %400 oranında artırabileceğini gösterdi.
 • Glutamine bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur. Bu vücut geliştirmeciler için çok önemlidir çünkü ağır idmanlar glutamine seviyesini tüketmeye eğilimlidir. (Glutamine bağışıklık sisteminin temel enerji kaynağıdır.)
 • Glutamine bağırsaklar için en önemli besinlerden bir tanesidir. Bağırsakların bütünlüğünü koruyarak sızıntı gibi rahatsızlıkların önüne geçebilir.
 • Bunu da bilmiyordunuz, Ülsere de çare olabilir. Çalışmalar günde 1.6 gram Glutamine alımının 4 haftada ülseri %92 oranında düşürdüğünü gösterdi.
 • Araştırmacılar vücut geliştirmeciler için en önemli amoasit olarak glutamine’i tavsiye ediyorlar. Başka hiçbir aminoasit tarafından sağlanmayan kas metabolizması ve hücresel destek sağlar, bu da glutamine takviyesi faydasını gerçekçi bir girişim yapar.
 • L-Glutamine her ne kadar vücut geliştirmeciler için çok önemli bir takviye olsa da sadece onların için değildir.

NEDEN L-GLUTAMINE KULLANMALIYIM?

 • Glutamine sindirim sisteminin işleyişini korumada ve bağışıklık sisteminin işleyişinde de önemlidir.
 • Glutamin sindirim sisteminde sentezlendikten sonra kana karışırarak böbreklere, karaciğere, küçük dokulara yaşamsal önemi olan bağışıklık sistemi hücrelerine taşınır.
  Glutamine beyaz kan hücreleri tarafından kullanılır ve bağışıklık sistemi görevlerinin normal işlemesini sağlar.
 • Kas kaybı yaşayan veya bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıkları olanlar (kanser ve aids gibi), muhtemelen vücutları yeteri kadar glutamine üretemiyor, diğer aminoasitlerle birlikte kullanarak glutamine takviyesinin faydalarından yararlanabilirler.
 • Hasta olmak veya yalım kas kütlesi kaybetmek glutamine eksikliğinin göstergesidir.

Henüz ikna olmadınız mı? Glutamine sadece vücut geliştirmecilerin metabolizmalarını korumakla kalmaz, aynı zamanda sağladığı bütün faydaları ile bütün imnsanlar için önemlidir, üstelik hiç yan etkisi olmadan. Evet daha ne bekliyorsunuz?

REFERANSLAR

 1. Supplementation “Bodybuilding For You”, 2002
 2. Glutamine FAQ’s “The Ministry of Fitness”, 2000
 3. Glutamine Q&A “Pas-Fitness”, New Castle, DE, 2002
 4. “The Healing Nutrients Within”, E R Braverman & C C Pfeiffer, Keats, 1987.
 5. Elia M, Lunn PG. The use of glutamine in the treatment of gastrointestinal disorders in man. Nutrition, 13;7-8:743-747 1997.
 6. Keast D, et al. depression of plasma glutamine concentration after exercise stress and its possible influence on the immune system. Med J Aust, 162;1:15-18 1995.
 7. Quest Health Library, “l-glutamine”, 2000.