Arjinin (L-Arginine)

Arjinin (L-arginin)
Arjinin, vücudun ürettiği bir amino asittir. Migren inflamasyonuna yardımcı bir besin takviyesi olarak birçok yönüyle yardımcı olacak gibi görünüyor.

Neden insanlar arjinine ihtiyaç duyarlar?

Çünkü; damarları rahatlatarak kan dolaşımını kolaylaştırır. Bu durum kan ve damar hastalıklarına sahip olan insanlar için yarar sağlayabilir. Çalışmalar gösteriyor ki, arginin; damar tıkanıklığını, göğüste oluşan ağrı veya baskıyı (anjina) tedavide yardımcı olabiliyor. Kalp yetmezliği olan insanların sağlığının arttığı görünüyor. Çam kabuğu (pycnogenol) gibi ek besınlerle desteklendiğinde ereksiyon bozukluğuna da olumlu etkileri olur. Çalışmalar sonucun da bağışıklık sistemine de etkisi olduğu gözlenmiştir.

Arjinin HIV virüsünün sebep olduğu aşırı kilo kaybını önleyebilir. Böbrek iltihabı tedavisinde iyileştirici olduğu ve bir nakil sonrasında böbrek fonksiyonlarının düzelmesinde etkili olduğu gözlenmiştir. Araştırmalar, arjinin migren tedavisinde, kan basıncının artmasın da ve ameliyat sonrası iyileşme süresini azaltma da kolaylık sağladığını gözlemlemiştir.

Tüm araştırmalar olumlu sonuç vermiş değildir. Kaip krizi, preeklampsi (hamilelikte plasentanın gelişmemesi), yara iyileşmesi ve kalp yetmezliği olan kişilerde yardımcı olduğu gözlenmemiştir. Astım hastalığını tetiklediği görülmüştür.

Arjinin bir çok hastalığın tedavisinde incelenmiştir. Demans (bunama), hipertansiyon, kanser, erkekte kısırlık, diyabet ve obesite gibi hastalıklar üzerinde incelenmiş fakat sonuçlar yetersiz olmuştur. Daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Arjinin ABD‘de popüler bir besin takviyesidir. Ancak Çoğu insanın zaten vücudun da yeterli arjinin bulunmaktadır. Onlar takviye gıdalardan çok fazla yararlanamayabilirler.

Ne kadar arjinin almalısınız?

Arjinin standart bir dozu yoktur. Araştırmalar sonucu her bir durum için farklı doz kullanılması gerektiği kanısına varmıştır. En düşük ve en yüksek doz da incelenmiş olup yaygın kullanımı günde 3 kez 2 ilan 3 gram olarak belirlenmiştir. Uzun süreli arinin takviyesi kullanımının güvenli olup olmadığı net değildir. Tavsiye için doktorunuza danışınız.

Bazı durumlarda, doktorlar arginin takviyesi önerirler. protein eksikliği, yanıklar, enfeksiyonlar, hızlı büyüme ve diğer durumlara sahip kişilere ek arginin gerekebilir.

Besinlerden doğal arjinin alabilir misiniz?

Birçok gıda düşük miktar da arjinin içerir. Bunlar ; fındık, ceviz, yer fıstığı, badem, kaju fıstığı, brezilya fındığı, susam, ayçiçeği, yulaf, mısır, tahıl, buğday, esmet pirinç, günlük süt ürünleri, et, tavuk ve çikolata gibi besinlerdir.

Arjinin almanın riskleri nelerdir?

Nutrade Arginine HCI 720 Gr

Yan etkiler. Birçok insan arginin kullanımından kaynaklı olarak az da olsa yan etkiyi hissetmiştir. Bu belirtiler ; mide bulantısı, kramplar, ishal, alerjik reaksiyonlar ve astım semptomlarıdır. Düşük kan basıncı, glukoz değişimleri ve kan değerlerinde de değişim meydana gelebilir. Diyette veya takviye gıdalar da arjinin de bulunan lizin oranının gizli herpes virüslerinin görülüp görülmeyeceğine etki edebileceği ile alakalı bazı düşünceler vardır. Bazı doktorlar herpes virüsü ile ilişkili semptomların tekrar etmesini önlemek için lizin oranını daha fazla arjinin oranını daha az şeklinde önerirler.
Riskler. kanser, astım, alerji, karaciğer ya da böbrek problemleri, düşük kan basıncı, orak hücre hastalığı, ya da bir kanama bozukluğu gibi – – herhangi tıbbi durumlar varsa veya kalp krizi geçirdiyseniz, doktorunuza danışmadan arjinin kullanmayınız.
Etkileşimler. Eğer düzenli ilaç veya takviye besin alıyorsanız arjinin kullanmaya başlamadan önce, doktorunuza danışın. Erektil disfonksiyon, mide ekşimesi, yüksek tansiyon ve diyabet, doğum kontrol hapları, hormon tedavisi ilaçları, kan sulandırıcı, bazı ağrı kesiciler gibi ilaçlar ile etkileşebilir. Arjinin ginkgo biloba, sarımsak, Asya ginsengi ve potasyum gibi besin takviyeleri ile etkileşebilir.
Belirsiz riskler göz önüne alındığında, arjinin çocuklar, doktorun onayı olmadan hamile ya da emziren kadınlar tarafından kullanılmamalıdır.