Arjinin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Arjinin nedir ve nereden geliyor?
Arginin, bir yarı-esansiyel amino asittir. Sayısız fizyolojik fonksiyonları olan bir yapı taşıdır. Gaz nitrik oksitin [NO2] bilinen bir öncüsüdür.
Arjinin vücudun doğal yollarla üretemediği bir amino asittir. Bu nedenle arjinin açısından zengin gıdalar tüketmek önemlidir.
Arjinin fıstık ve badem gibi kuruyemiş ve tohumlarda yüksek oranlarda bulunur. Aynı zamanda çikolata ve kuru üzümde de bulunur. Lifli gıdalar tüketmek önemlidir çünkü sindirim sisteminin düzgün işlemesini sağlar.
Arjinin ne yapar ve bilimsel çalışmalar bunu desteklemek için ne gibi kanıtlar sunuyor?
Arginin, birçok fizyolojik sürecin yürütülmesi için gereklidir. Bu fizyolojik süreçler hormon salgılanması, büyüme hormonu (Growth Hotmone- GH) salgılanmasında artış, zehirli atıkların vücuttan atılması ve bağışıklık sisteminin korunmasını içerir.

Arjinin nitrik oksitin bir ön-maddesi olduğu için (ki damar genişlemesinden sorumludur) gögüs krampı (angina), yüksek kan basıncı, kalp rahatsızlıkları ve cinsel sorunların tedavisinde sıklıkla kullanılır. Qrjinin aynı zamanda kadın ve erkeklerin kısırlık tedavisinde kullanılır.
Son zamanlarda, arjinin içeren gıda takviyeleri arjininin nitrik oksit üretme kabiliyeti, serbest radikalleri temizleme kabiliyeti, kas hücresini uyarma kabiliyeti, büyüme hormonunu tetiklemesi, kötü kolestirolu temizlemesi ve yağ metabolizmasını artırma özellikleri dolayısıyla oldukça popüler olmuştur. Arjinin vücuttaki tuz seviyesini düzenlemeye de yardımcı olur. 4
Bu nedenle özellikle yarışmacı vücut geliştirmecilerin ilgisini çekiyor çünkü deri altında su tutulması o kişinin daha pürüzsüz, şişimiş ve temiz görünmesini sağlıyor. Arjininin azot tutma özelli Arjininin protein sentezine etkisi kadar damar genişletme özelliği sayesinde kas büyümesi için de çok etkili olduğuna inanılıyor. 5

Kimler ihtiyaç duyar ve eksiklik belirtileri nelerdir?
Herkes. Büyüme evresindeki çocuklar, bebekler, sporcular, fazla kilosu olanlar, ve yaşlılar arjinine ihtiyaç duyarlar. Yetişkinler için arjininin esansiyel olmayan amino asit oldugu kabul edilmiştir. Fakat tam tersine çocuklar için arjinin ergenlik dönemi bağışıklık sisteminin savunması ve gelişimi için çok gereklidir.
Yaralanma ve iyileşme dönemlerinde vücudun arjinin ihtiyacı arttığı için yaralanan kişiler arjinin takviyesinden faydalanbilirler. Ereksiyon ve cinsel işlev sorunu yaşayan kişiler de damar genişletme etkisi nedeniyle arjinin takviyesi alabilirler. Ereksiyon sorunu ve vücut uzuvlarındaki kan dolaşımı sorunlarında da, damarların çapını genişletip daha küçük damarlara da kan ulaşmasını sağlayabildiği için arjinin kullanılabilir.
Arjinin çok ağır idman yapan sporculara da fayda sağlar. Çok ağır idman yapan sporcuların Arjinin takviyesi yapması bağışıklık sistemini güçlendirerek aşırı yüklenmeden kaynaklanacak minor hastalıkların zararlarından koruyacaktır.
Androjenik ve anabolik streoid kullanımı durduran sporcular da arjinin takviyesi yapabilirler çünkü steroidler hipertansiyona ve kötü kolestrol birikimine neden olabilirler. Arjininin bu durumları tersine çevirdiği gözlemlenmiştir.
Arjininin büyüme hormonu seviyesini artırması, lipid oksidasyonunu teşvik etmesi, kan basıncını düşürmesi ve artiel plak azaltması özellikleri onun obez insanlar için de faydalı olacağını kanıtlamaktadır.

Ne kadar alınmalıdır? Herhangi bir yan etkisi var mıdır?
Devam eden kalp veya psikolojik rahatsızlıkları olan bireyler arjinin kullanmadan önce doktorlarına danışmalılardır. Aminoasit içeren herhangi bir ürün için fazla doz alma söz konusu olabilir. Çok fazla arjinin alımı ishal, halsizlik ve mide bulantısına neden olabilir.
Piyasada bulunan birçok protein tozu arjinin de içeren amino asitlerle takviye edilmişlerdir. Bunu aklınızda tutarak, günlük tükettiğiniz gıdalardan da ne kadar arjinin aldığınıza dikkat edin. Arjinin için net kullanım dozajları henüz tam belirlenemediği için, yapılacak en iyi şey en iyisi kullandığınız ürünün etiketinde belirtilen kullanma talimatlarına uymanız en iyisi olacaktır.